ASRM Sakatlanmalara Yaklaşım Politikası

Hareket pratiği ve araştırması doğası gereği tehlikelidir ve katılımcının dikkatini gerektirir. Bedeni bilinçli kullanmanın sağlığa iyi geleceği kanısını paylaşıyor olsak da AS© herhangi bir garanti sunmamaktadır. AS© bir veri tabanıdır. Hareketsizlik kendi risklerini barındırsa da muhtemelen kitap okurken korkmanız gereken çok az şey vardır. Duruşunuzu iyileştirmeye veya alışkanlıklarınızı, pratiklerinizi, esneme veya güçlenme rutinlerinizi değiştirmeye başladığınızda; bu değişim ve gelişim kararı kendine içkin yüksek riskleri de beraberinde getirir.  

Ders yönetimine travma farkındalığını dahil etmek faydalıdır. Öğrenciden, derse anlamlı bir şekilde katılma becerisini olumsuz yönde etkileyebilecek mevcut koşullar hakkında öğretmenini bilgilendirmek üzere ilk adımı atması beklenir. Bağlam, yetenek veya deneyim gibi değişkenlere bağlı olarak nasıl yanıt vermek istediğini veya nasıl yanıt verebileceğini öğretmen seçmelidir. Öğretmen bireysel ihtiyaçlar ve grup ihtiyaçları arasında denge bulmaya çalışan bir konumdadır.

Travma çalışmalarının büyük çoğunluğu, travmayı çözümlemek için mümkün olan en iyi stratejinin, travmayla sonuçlanan olayları gözden geçirmek, travmayı hatırlatan veya tetikleyen mevcut durumları incelemek ve böylece travmayı çözmek ve sonunda travmadan güçlenmek olduğunu göstermektedir. Zorlayıcı durumlarda, düzenli aralıklarla tercih edilen terapistle buluşmalar yapılması tavsiye edilir. 

ASRM etiği, katılımcıyı kendi sağlığını ve iyilik halini savunmada proaktif bir ajan olarak güçlendirmeye dayanır. Empoze etmek yerine öneririz. İkna etmeye çalışmak yerine fikrimizi paylaşırız. Sansürlemek yerine veri sunarız. Kendi bakış açımıza da şüpheyle baktığımızdan emin oluruz. Öğrenme sürecinde sakatlanmaları önlemeye çaba gösterilir ancak bunun bir garantisi yoktur. 

Bir katılımcı ne kadar olgunlaşmışsa, özellikle de yıllar süren çalışma ve uygulamalardan sonra, o ölçüde kendi ihtiyaçlarının ve sınırlamalarının bilincinde olması ve sınıfta verilen bir öneriyi bu ihtiyaç ve sınırlamalara uygun şekilde uyarlaması beklenir. 

1) Genel olarak destekleyici ve dikkatli olmamıza rağmen derslerimizde meydana gelebilecek sakatlanmalarda sorumluluk kabul etmiyoruz.

2) Öğrencilerimizi sağlıklarını koruma konusunda proaktif olmaya davet ediyoruz.

3) Bu tür etkinliklerde katılımcılar, kendi sağlıklarından sorumlu olduklarını açıkça belirten bir sorumluluk feragatnamesi imzalarlar. Bu tür bir beyan imzalandıktan sonra, doğrudan fiziksel şiddete dair bir kanıt olmadığı sürece, bu konuyu tartışmak gereksizdir. Bir öğretmen ya da öğrenciyi hareket ettiren kendisidir. Bedenleri ile çalışan, bedenlerine bakım gösteren kendileridir. Bizim yaptığımız ise onlara bunun için bir alan açmak ve onları bu yönde cesaretlendirmektir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top