Video

Kaotik Düzen
Nisan 2024, Çatıdans İstanbul

“Entropi, evrenin temel kanunu. Var olmasına ve sürekli değişken kalmasına sebep olan bu kaotik güç içinde biz de hareketli bir yaşam sürüyoruz. Bedenimiz ve hareketlerimiz ile bir bağ içindeyiz. Bu gücü ve etkilerini anlamak, kendi bedenimize uygun koordinasyon bulmak için bize yardımcı oluyor. Yakından bakınca biz de o çoklu yıldızlardan oluşan ve bir çok gezegeni olan varlıklarız. Kendimizi kaotik bir karşılaşmaya açabilirsek, içinde destek bulan bir düzen kurabiliriz.”

Sezgisel Geçişler
Mart 2024, Kadir Has Üniversitesi

“İçimizdeki ve dışarıdaki koşullar sürekli değişmeye devam eder. Her eylemin sonuçları vardır, her eylem tepkimeler yaratır ve bu bitmeyen bir döngüdür… Atölye boyunca bedenin tekrarlayan, iç içe geçen fraktal paradigmalarına dikkatle bakacağız. Dans ederken kendi bedenimizle, çevremizle ve başka bedenlerle nasıl ilişkiye geçiyoruz?”

Kemik Yolu
Kasım 2023, Çatıdans İstanbul

“İç mimarlığı anlayarak hareket farkındalığı ve imkanı geliştirmek. Doğanın verdiği beden hangi tekliflerde bulunuyor? Beden bilir sorusuna biraz daha yaklaşmaya çalışacağız.”

Çevresel Bedenler Yaratıcılık ve Kompozisyon Atölyesi
Ekim 2023, Shaku Chi Land, Pınarcık

 

İstanbul 2022-2023 Dönemi Çalışmaları 

İstanbul 2022-2023 Dönemi Çalışmaları (Kısa video)

Hareketin Geri Dönüşlü Döngüleri
2023 Ekim, Bodrum
Dinleyen İfadeler
2023 Eylül, VadiManasır, Seferihisar

Dinlemek ve kendimi ifade etmek iki kardeş gibi. Aynı anda var olmayı iyi beceremiyorlar ama birbirilerine ihtiyaçları var ve birbirlerinden öğreniyorlar. İkisi sürekli etkileşim içindeler. Dinlemek ile çevremi tanıyorum ve öğreniyorum. Kendi varlığım o dinleme ile gelişiyor ve belirleniyor. Duyularla bağ kuruyorum, doğanın ve çevremin ifadelerini öğreniyorum. İfade ise, algıladığım çevreyi kendi görüş açım ve tecrübemden geçirdikten sonra ortaya çıkıyor. Dinlemek ile topladıklarım etkileşim haline geliyor ve kendime ait bir dil gelişiyor.
Kaos Meselesi – Kendini Organize Eden Ağlar
Mayıs 2022, Sundance Camp, Tekirova

Bedenimiz farklı maddelerden ve kısımlardan örülmüş bir ağ gibi. Kemik, kıkırdak, kas, bağ, yumuşak doku, damar ve sinir içeren karmaşık bir yapı. Birkaç milyon senelik geçmişi taşıyan ve bugünkü ihtiyaçlar için kendisini yenileyen, uyum sağlayan bir organizma. Farklı özellikte parçalar taşıdığı halde bu parçalar aynı anda işbirliği yapıyor ve bütünsel çalışıyor. Bedenin içine baktığımızda oldukça kaotik bir yapı buluyoruz.
 
Çevresel Bedenler 
Mayıs 2022 , Shaku-Chi land, Pınarcık

“Bu çalışmada bedeni ve doğayı bir araya getirmeye çalışacağız. İnsan bedeni doğadan ayrı olarak tanımlansa da bedenimizde doğanın gelişiminin bir parçasını ve mirasını taşıyoruz. Çalışmamız doğada görebildiğimiz ve takip edebildiğimiz izler ile başlayacak.”

Girintili Çıkıntılı – Eklem yapısı ve biyolojik mekanik üzerinden hareket ve dans etmek

Aralık 2022, Oktoposh Studio, Ankara

 

Çevresel Bedenler 2021
Ekim 2021, Shaku Chi Land, Pınarcık
Kaynak Dolu – Hareket ve Dans için Beceriklilik ve Araçlar
2020 Kasım, Pastoral Vadi, Fethiye
Destek Nerede? – Zeminle Muhabbetler
2020 Ekim, Sundance Camp
 
Every Visitor has a Home – 3
Mart – Haziran 2020, Münster, İstanbul
Scroll to Top