Axis Syllabus Dersleri / Atölyeleri

“Yine Buyurun” Hareketin Geri Dönüşlü Döngüleri, Bodrum / Ekim 2023

Axis Syllabus dersi/atölyesi; AS prensiplerinin aktarımına, arşivdeki bilgilerin tartışılmasına ve somutlaştırılmış örneklerle uygulanmasına dayanır. Her katılımcı, kendisine sunulan materyal ve içeriği değerlendirmeye, bu materyalleri kendi gelişim ve ihtiyaçlarına göre uyarlamaya teşvik edilir. Axis Syllabus dersi/atölyesinde öğrenci, öğrenme sürecinin aktif bir parçasıdır.

AS derslerinde başvurulan doğaçlama egzersizler ve koreografik motifler; sağlıklı eklem parametrelerini, fasyal çekimleri, bedende izlenecek güzergahları ve hareket eden bedenle ilgili fenomenleri incelemek için kullanılır. Sonuçta, dersler aracılığı ile dünyanın fiziksel etkileşim taleplerine bedeninin bilgisinden ve bedenle kurulmuş  güçlü bir ilişkiden bakabilen, kinetik olarak kapasitesi yüksek ve anatomik olarak eğitimli şekilde hareket eden insanların sayısının artması hedeflenir. 

“Peki Nereden Başladı” Hareket Etmek Nerelerden Geliyor Olabilir?, İstanbul / Nisan 2023

Derslerin ve atölyelerin hedefi aynı, içeriği ve formatı farklıdır. Dersler süre olarak daha kısayken, atölye formatı birkaç günü kapsar. Dersler; hareket ve dans aracılığı ile teknik, adaptasyon, koordinasyon, anlayış geliştirme odaklıdır. Atölyeler daha derinlemesine tematik konulara odaklanır. Atölye süresince; teorik bilgi ve uygulamalı anatomi çalışmaları için özel bir zaman ayrılır. 

Bir Axis Syllabus dersinde, hangi materyal veya hareket örneği kullanılırsa kullanılsın, daimi amaç AS prensiplerinin aktarılmasıdır. Arşivdeki bilgiler kullanılsa da, materyal veya disiplinin ön planda olduğu dersler Axis Syllabus dersi değildir. 

Bir Axis Syllabus dersine ya da atölyesine, hareket deneyimi ve alanı ne olursa olsun istekli ve meraklı herkes katılabilir.

ASRM’nin Sakatlanmalara Yaklaşım Politikası metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top